Race Results 2020

11.00        Richard Hawker Racing, Neil Mulholland, MJ Blake &  Milton Harris Racing                       Maiden 4 & 5 Year Olds Race (2m4f)

1             Famous Clermont (FR)  .... W Biddick                  9/4

2             Scipion (IRE)                 ....  Tommie O'Brien        4/6F

3             Trooper Jones (GB)       ....  Alex Edwards           9/2 

Time: 5mns 23.8sec

Distances: 3l, 2l

10 Ran

Winning Owner: Famous Partnership (C Barber)

Winning Trainer:  Christopher Barber

11.35       HHP Ltd Ladies Open Race (3m)

1             Miss Seagreen (GB)     .... Miss Hannah Lewis             6/1

2             Southfield Theatre (IRE)... Miss L Bradstock                 2/1F

3             Captain Buck's (FR)     .... Miss Charlotte Summersby  6/1

Time: 6mns 16.8sec

Distances: 1 1/4l, 3 1/4l

10 Ran

Winning Owner: C J Bennett

Winning Trainer:  Lucy Smith

12.10        Ashton Farms Men's Open (3m)

 

1             Salvatore (GB)           .... Alex Edwards                         Evens F

2             Coningsby (GB)        .... Will Biddick                             12/1

3             Trio For Rio (IRE)       .... Tommie O'Brien                      12/1

 

Time: 6mns 13.1sec

Distances: 4 1/4l, hd

13 Ran

Winning Owner: D Cope, Mr & Mrs Hope, L Hartley,  S Sharratt & C Mellard

Winning Trainer: Melanie Rowley

 

12.45        Webster Hart LLP Restricted (Div I) (3m)

 

1             Second Time Around (GB)   .... D Thirlby                      5/1

2             Grey Getaway (IRE)             .... M Hampton                  5/4F

3             Montarlot (FR)                      .... M Summers                  25/1  

Time: 6mns 32.9sec

Distances: 2l, 4l

11 Ran

Winning Owner: Mr E D Moylan

Winning Trainer: Joan Johnston

13.20        Webster Hart LLP Restricted (Div II) (3m)

1             Happy Larry (IRE)              .... James Turner               14/1

2             Cashmoll (IRE)                   .... Z Baker                        14/1

3             Thechaseison (IRE)           .... W Biddick                      7/4F

Time: 6mns 22.1sec

Distances: 1/2l. 5l

12 Ran

Winning Owner: Mr M Kehoe

Winning Trainer: Michael Kehoe

13.55        Retraining of Racehorses & Jockey Club Veteran Horse Conditions Race

                (Div I) (3m)

1             Apples Queen (FR)           .... Miss N Parker              14/1

2             Trojan Star (IRE)                .... S Lee                            12/1

3             Emeralds Cjeiftain (IRE)    .... S Sankey                      25/1

Time: 6mns 15.4sec

Distances: 12l, 20l

17 Ran

Winning Owner: The JLT Partnership (Mrs N Turner)

Winning Trainer: Sally Alner

14.30        Retraining of Racehorses & Jockey Club Veteran Horse Conditions Race

                 (Div II) (3m)

1               No Limitations (IRE)        .... B Gibbs                       3/1JF

2               Minim Mouse (GB)          .... Miss C Emsley             16/1

3               Always Lion (IRE)            .... James King                  14/1

Time: 6mns 10.3sec

Distances: hd, 1 1/4l

14 Ran

Winning Owner: Mrs L P Vaughan

Winning Trainer: Emma Yardley

15.05        Alec Jarrett Ltd 6 Year Olds & Upwards Maiden Race (2m 4f)

1             Maitree Express (GB)    .... S Waley-Cohen              Evens F

2             Jasmin des Bordes (FR).... W Biddick                      3/1

3             Cotton Rock (IRE)          .... PCF Barlow                   20/1

Time: 5mns 22.9 sec

Distances: 12l, 4l

15 Ran

Winning Owner: Mr Robert Waley-Cohen

Winning Trainer: Robert Waley-Cohen

COMMERCIAL & MEDIA

HORSEMEN

07976 335400

SIGN UP FOR MORE INFORMATION ON NEXT EVENT

2020 AVON VALE RACES © COPYRIGHT